Tipleri

1.NATUREL ZEYTİNYAĞI: Zeytini ezme, yoğurma , sıkma gibi işlemlere tabi tutarak ve hiçbir kimyasal işlem yapmadan elde edilen, berrak yeşilden sarıya değişebilen renkte doğal halinde gıda olarak tüketilebilen zeytinyağıdır.Tadı ,hafiften keskin aromaya kadar değişir. Asitlik derecelerine göre

1.1 Natürel sızma zeytinyağı: Olgunlaşmamış zeytinlerin ilk sıkılmasından elde edilir.Isı ile ilgili herhangi bir işlem görmez .Keskin bir aromaya sahip olan bu yağın tadı meyvemsi ve hafif acıdır.Meyvemsi tat büyük ölçüde üretilen zeytinin tadına, acımsı tat ise yine zeytinin olgunlaşmasına bağlıdır.

1.2 Natürel birinci zeytinyağı: Asiditesi en fazla 2 olan zeytin yağıdır.

1.3 Natürel ikinci zeytinyağı: Asiditesi en fazla 3 olan zeytin yağıdır.

2.RAFİNE ZEYTİNYAĞI: Toplanırken özen gösterilmemiş ezilmiş, bekletilmiş, iyi temizlenmemiş, geç toplanmış zeytinlerden elde edilen yağlar ve uzun süre uygun olmayan koşullarda bekletilen yağlar Natürel Yemeklik Zeytinyağı kalitesine uygun değildir. Asit ve peroksit değeri yüksektir ve lezzetinde kirlilik derecesine göre kayıp vardır, ot veya toprak kokusu taşır.Bu şeklide Asitliği ve Peroksiti yüksek olan veya aroması ve tadı kötü olan zeytinyağlarının kullanılabilmesi için ısı,alkalen ve asitle nötralize edilerek kaliteyi bozan yada istenmeyen elementler uzaklaştırılır. Bu işleme Rafinasyon, elde edilen yağa da Rafine Zeytinyağı adı verilir. Rafinasyon sonunda yağlarda asit ve peroksit düzeyleri düşer ama koku, koruyucu maddeler, organoleptikler, vitaminler, antioksidanlar, fenolik maddeler de kalmaz. Rafine yağlarda; renk sarının değişik tonlarındadır, yağın kalitesini belirleyen ve natürel yağda bulunan uçucu maddelerin damakta bıraktığı tadı ve lezzet zenginliğini taşımaz, ağza yağlı his vererek dağılır.

3.RİVİERA ZEYTİNYAĞI: Rafine zeytinyağı ile natürel zeytinyağının karıştırılması ile elde edilen yeşilden sarıya değişen renkte olan zeytinyağıdır. Asidite max. 1,5 dur.

4.ÇEŞNİLİ ZEYTİNYAĞI: Natürel yemeklik zeytinyağlarına değişik baharat ,meyve, ve sebzeler veya bunların doğal aroma maddeleri katılarak çeşnilendirilmesi ile elde edilen yağlardır.