OBEZİTE

Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fiziksel aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkar.

Obezite , insan vücudunda kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi sistemleri etkileyen ve birçok önemli rahatsızlığa zemin hazırlayan bir hastalıktır.

Şişmanlık en önemli kanser sebeplerinden biridir. Özellikle kalın bağırsak kanserlerinde ve meme kanserlerinde şişmanlık önemli kötü faktörlerden bir tanesidir. Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri, kısırlık, iktidarsızlık, safra kesesi hastalıkları, taş oluşumu, bazı kanser türleri, obezite ile doğrudan ilişkili hastalıklardan birkaçıdır.

Kolesterolü yoğun besinler fazla tüketilmemelidir. Bu yüzden doktorlar obez diyetlerinde öncelikli olarak kırmızı etin kesilmesini, beyaz etin tüketilmesini zeytinyağı ile beslenilmesini önermektedir.Zeytinyağında kolesterol yoktur ve vücuttaki kötü kolesterol değerini düşürüp iyi kolesterol değerini yükseltmektedir.Bunun yanı sıra zeytinyağı az miktarda bile koyulduğunda yemeğe lezzetini vermekte ve zeytinyağı ile yapılan yemeklerin yenme süresinin hazır, fast food yemeklerin yenmesine nazaran daha uzun süre alması ve bu süre içinde doyma hissinin gelişmesi şişmanlığın kontrolünü sağlamada etkinlik sağlamaktadır.